Království boží na zemi


Hudba k představení Divadla Ungelt
Premiéra: 16. června 2015
Starý dům na samotě, neutuchající déšť a muž čekající na svého nenáviděného a těžce nemocného bratra. Umírající ale nečekaně přivádí novomanželku, která mu má pomoci vyštvat nevlastního příbuzného. Boj mezi dvěma nesmiřitelnými světy začíná. Kdo z nich obhájí svůj nárok na dům, nárok na život, nárok na smysl své existence? Zoufalá padlá žena potácející se mezi dvěma muži a snažící se odvrátit svůj nezadržitelný životní pád? Divoký, živočišný, mužný a odstrčený misogyn? Nebo impotentní troska chorobně závislá na své zemřelé matce? Strhující analýza zoufalství a samoty v rouchu apokalyptické vize z pera nejlepšího básníka amerického jeviště Tennesseeho Williamse.

Jitka Čvančarová, Martin Hofmann a Ondřej Novák v režii Pavla Ondrucha.
Pavel Trojan Jr.

Kurtizána


Hudba k představení Divadla Ungelt.
Premiéra: duben 2014

O představení:
Nikdy není pozdě bořit překážky, zakoušet svobodu a propadat lásce, nikdy není pozdě odmítnout samotu. A nejlépe je to dělat s grácií a šarmem jako prvotřídní pařížská kurtizána. Ale co se stane s takovou umělkyní, když si až na sklonku své kariéry přizná, že se zamilovala? A navíc do mnohem mladšího chlapce, pro něhož ještě nedávno byla „milovanou chůvinkou“? Mezi krásnou a zralou Leou de Lonval a mladinkým požitkářem Fredem přezdívaným Chéri vzkvete cit silnější než se dalo předpokládat. Vždyť to začalo jen jako nezávazné řešení ubíjející nudy! Vážnost tohoto experimentu podcenila nejen Fredova matka, která je zároveň Leinou kolegyní, ale především milenci sami. Dramatizace francouzského milostného románu Sidonie-Gabriely Colettové plná romantiky a vtipu o tom, jak důstojné, krásné a přitom bolestivé a strašné může být stárnutí ženy. Milostný příběh z počátku 20. století v hávu okouzlující a smyslně dekadentní epochy krásy, Belle Epoque.

V roli někdejší kurtizány CHANTAL POULLAIN, v roli jejího milence IGOR OROZOVIČ, v roli jeho matky REGINA RÁZLOVÁ. Režie Pavel Ondruch.
Více informací na stránkách divadla zde.

O hudbě:
Scénická hudba staví na melancholickém zvuku klavíru, subtilních smyčců a ospalé flétně evokující téma Debussyho Preludia k Faunovu odpoledni. V kontrastu stojí ostrý motiv “matky” s názvuky jihoamerického temperamentu. Vokál chlapeckého sboru je metaforou poněkud neobvyklé lásky mezi Leou a mladým Fredem, jež osciluje kdekoliv v širokém rozpětí mezi zvrácenou živelností a chlapeckou nevinností.

Ukázka: “Noční setkání”



Ukázka: “Bolestné ráno”



Věc Markopulos

Hudba k představení Polské scény Těšínského divadla.
Premiéra: březen 2013

O hudbě:
Na přání režiséra bylo představení silně prostoupeno hudební složkou, ostatně sám Čapek hlavní hrdince přisuzuje nimbus operní divy. Instrumentace staví na nástrojích symfonického orchestru, lidském hlasu, lidském dechu. Výraznou charakteristikou jsou pak elektronické transformace zvuku navozující dimenzi hlavní hrdinky vzpírající se času.

Ukázky: